top of page
 • תמונת הסופר/תטל בר

איך תדע.י אם את.ה שחוק.ה?

עודכן: 25 באפר׳ 2022


השנתיים האחרונות אתגרו אותנו מכל הכיוונים. אם לפני כן מרבית השיח על שחיקה היתה בעיקר נחלתם של אנשי מקצוע ועיתונאים, הרי שהיום - כולם מדברים על שחיקה. עד כדי כך שכבר שמעתי כאלו שאמרו ש"השיח על שחיקה כבר שחוק...". מדברים וכותבים, ושוב מדברים וכותבים עוד, ולמרות זאת, אחוזי האנשים שחווים שחיקה הולכים ועולים. לא סתם קראו לשחיקה, עוד בטרם התרגשה עלינו הקורונה: "המגיפה של המאה ה-21".

ולמרות המעמד של "שחקת נפוצה" עדיין חל בלבול באופן שבו אנשים, ובכלל זה גם אנשי מקצוע, תופסים שחיקה. כתוצאה, גם כשאנחנו חווים שחיקה, אנחנו לא תמיד יודעים לזהות אותה.


איך תדעו אם אתן.ם שחוקות.ים או בדרך לשם?


כמו כל תופעה שהינה חדשה יחסית ומשתנה תכופות, גם תופעת השחיקה עדיין סובלת מהגדרה לא אחידה בקרב אנשי המקצוע והחוקרים. ויחד עם זאת, כמות הא.נשים שסובלות.ים ממנה - דבר שדורש התייחסות וטיפול דחופים - הולכת ועולה. במסגרת עבודתי עם לקוחותיי על הפחתת לחצים ושחיקה, ניתן לזהות אצלם מאפיינים דומים. אלו הן חלק מהמחשבות הסודיות שחולפות בראשם דרך קבע. גם כשכלפי חוץ הם נראים לגמרי מתפקדים וממש בסדר. כמה מהסעיפים הבאים מאפיינים אותך בתקופה האחרונה?

 1. את.ה מוצא.ת בעיקר פגמים באחרים וגם בעצמך, גם אם חשבת על עצמך שאת.ה אוהב.ת אדם

 2. רוב הזמן את.ה "קצר.ה": אין לך סבלנות לרוב האנשים

 3. את.ה כועס.ת על הכל ולא באמת יודע.ת על מה ולמה

 4. כל בלת"ם הכי קטן מוציא אותך מדעתך

 5. אין לך כוח ל...רוב הדברים

 6. חלק ניכר מהזמן את.ה מעדיפ.ה לא לראות אף אחד, ובכל זאת, למרות שזו בחירה שלך - את.ה מרגיש.ה מאד לבד

 7. רשימת ה-To Do שלך הולכת ומתארכת, את.ה בעיקר מסתכל.ת עליה שוב ושוב, ולא מבצע.ת כמעט שום דבר ממה שכתוב בה (למעט הדחופים ביותר שחייבים לעשות)

 8. את.ה יודע.ת מה כדאי לך לעשות כדי שתרגיש.י טוב יותר, ואין לך כוח לעשות את זה (למשל: "אם אצא לריצה – בטוח שיהיה לי כיף אחר-כך. טוב נו, במקום זה עדיף שאכנס למיטה לנוח או אתנפץ מול נטפליקס")

 9. את.ה נע.ה בין אדישות/שטיחות/מותשות רגשית ועצב, גם אם יש הרבה רגעים שמחים בחייך והרבה על מה להודות

 10. כולם נראים לך יותר (מצליחים/עשירים/מספיקים/חיוניים/נמרצים) ממך

 11. את.ה מתחיל לאבד תקווה שמשהו אי פעם ישתנה/יסתדר/יצליח לך

 12. גם אם את.ה עוסק.ת במשהו שאת.ה מאד אוהב.ת, את.ה מאחל.ת ללקוחות שלך שמשהו ישתבש להם היום – הכל, רק שלא יגיעו לפגישה שקבעתם והיא תתבטל

 13. את.ה חווה שביזות יום א' כמעט בכל יום בשבוע

 14. אפילו הסופ"שים לא מספקים אותך

 15. הביטחון העצמי שלך צונח, את.ה מרגיש.ה לא מספיק.ה (מקצועי.ת/טוב.ה/מעניינ.ת/ברמה) - גם כשאת.ה (במקרה הטוב) מקבל פידבקים שאת.ה כן

 16. כל דבר קטן דורש ממך מאמץ גדול

 17. יש לך הרבה מיחושים פיזיים שונים ומשונים, לכאורה לא קשורים זה לזה, אבל אף אחד לא יודע לומר לך ממה זה נגרם

 18. את.ה מתעיייפ.ת בקלות. גם כשאת.ה ישן מספיק בלילה (7-8 שעות) את.ה מתעורר.ת עייפ.ה.


הסעיפים הללו מבוססים על דיווחים של אנשים שחוקים שאותם אני פוגשת במסגרת עבודתי. זהו לא מדד שחיקה מוכר ומתוקף מחקרית. ולכן, אם ארבעה סעיפים או יותר נכונים לגביכם בחלק ניכר מהזמן - סביר שאתם כבר איפשהו על הרצף. במקרה כזה מומלץ לפנות לאיש.ת מקצוע שיוכל לאבחן אם אתם אכן חווים שחיקה או שמא מדובר במשהו אחר.


אני משתמשת עם לקוחותיי בשאלון השחיקה המקוצר של איילה מלאך פיינס. ניתן למצוא אותו בספר שלה: "שחיקה בעבודה". אם ברצונך למלא אותו, ניתן לעשות זאת בעלות של 80 ש"ח. המחיר כולל קבלת לינק לשאלון עצמו + חישוב התוצאות. השאלון טוב לצרכי אבחון עצמי ראשוני, ואינו מהווה תחליף לאבחון של איש מקצוע. בכל הקשור להשלכות רפואיות, טיפוליות או תעסוקתיות של השאלון וכל הקשור בו, יש לפנות לגורם טיפולי מורשה. רוצה למלא את השאלון? מלא.י כאן את פרטייך ואחזור אליך.


בא לך לדבר על זה? נמאס לך להרגיש עם זה לבד? או שמי ששיתפת עד כה פשוט לא הבין אותך, גם אם ניסית שוב ושוב להסביר מה עובר עליך?

מיד אחרי פסח אני פותחת עבור אנשים פרטיים שחווים שחיקה קבוצת Burnouting לטעינה ושיתוף. לפרטים נוספים ניתן לפנות אלי כאן. אשמח אם תצטרפ.י.

0 תגובות

Bình luận


bottom of page